Warto wiedzieć...

Warto wiedzieć...
Czyszczenie komputerów stacjonarnych

Czyszczenie komputerów stacjonarnych

Czyszczenie komputera stacjonarnego jest równie ważne jak czyszczenie laptopa. Tutaj również kurz i inne zanieczyszczenia powodują przegrzewanie się sprzętu, co w konsekwencji może prowadzić do uszkodzenia podzespołów komputera - płyty głównej, dysku twardego, karty graficznej, kości pamięci, procesora, zasilacza.
 
Pierwszym objawem przegrzewania się komputera jest coraz głośniejsza praca wentylatorów, w późniejszym etapie może dochodzić do zawieszania się systemu operacyjnego, programy mogą pracować coraz wolniej. Może również dochodzić do samoczynnego wyłączania się komputera.

Należy usunąć kurz z całej płyty głównej, szczególną uwagę zwracając na porty, gniazda oraz złącza. Zalegający w tych miejscach kurz może powodować mikro-zwarcia w najlepszym wypadku prowadzące do niestabilności pracy komputera a w najgorszym do uszkodzenia płyty główniej bądź podzespołów no niej podłączonych. Trzeba zwrócić również uwagę na wtyki kabli łączących podzespoły z płytą główną oraz kabli zasilających. W dalszej kolejności trzeba sprawdzić czy zanieczyszczenia nie dostały się do złącz USB, LAN itp znajdujących się z tyłu komputera.

Przy każdym czyszczeniu należy również usunąć kurz znajdujący się między radiatorem a wentylatorem procesora i na karcie graficznej. W tych miejscach kurz potrafi utworzyć warstwę przypominającą "filc" - blokuje to powietrze z wentylatora służące do chłodzenia radiatora a co za tym idzie samego procesora i karty graficznej. W przypadku procesora każdorazowo warto wymienić pastę termoprzewodzącą znajdującą się między nim a radiatorem. Służy ona do polepszania odprowadzania ciepła z procesora do radiatora. W żadnym wypadku nie należy jej usuwać bez naniesienia nowej. W przypadku kart graficznych również raz na jakiś czas warto wymienić pastę termoprzewodzącą i jeśli zajdzie taka potrzeba również temopady znajdujące się przeważnie między kośćmi pamięci karty a radiatorem.

Sprężone powietrze używane do czyszczenia komputera niekiedy może powodować wdmuchanie zanieczyszczeń głębiej w miejsca trudno dostępne. Może powodować również skłębienie kurzu i zablokowanie któregoś z wentylatorów. Można go używać

Dane firmy

KOMP-ANIA Piotr Dalach

ul. Skrzatów 2/74
20-633 Lublin
LSM (okolice ul. Zana i ul. Filaretów)

NIP: 798 140 81 86
REGON: 061431340


Informacja

Ze względu na przyjętą formę działalności (serwis mobilny) siedziba firmy nie jest przystosowana do przyjmowania klientów. Gdyby jednak chcieli Państwo dostarczyć do nas sprzęt osobiście, bardzo proszę o wcześniejszy kontakt telefoniczny celem umówienia terminu.


Pobierz program do pomocy zdalnej


Wizytówka w Google

Zobacz naszą wizytówkę w Google:
KLIKNIJ TUTAJ