Warto wiedzieć...
Przyspieszanie Windowsa
System operacyjny zaczyna pracować coraz wolniej. Programy otwierają się coraz dłużej. Sam Windows uruchamia się długo a kiedyś trwało to dużo krócej. Przyczyn może być mnóstwo - zarówno w oprogramowaniu jak również mogą to być problemy sprzętowe.
Zawsze warto zacząć od wyeliminowania potencjalnych problemów sprzętowych takich jak uszkodzony dysk twardy. Pominięcie tego problemu może prowadzić do utraty danych znajdujących się na takim urządzeniu a odzyskiwanie danych to często wydatek przekraczający cenę nowego dysku razem z instalacją Windowsa i przegraniem plików ze starego dysku.
Kolejną rzeczą na jaką trzeba zwrócić uwagę jest temperatura procesora - jeśli jest zbyt wysoka a układ chłodzenia nie jest w stanie sobie z tym poradzić może dojść do obniżania taktowania procesora (prędkości procesora) w celu obniżania temperatury. Objawia się to zauważalnym spadkiem szybkości pracy całego systemu operacyjnego jak i poszczególnych programów.
Im dłużej system operacyjny jest zainstalowany tym więcej zbiera się niepotrzebnych plików pozostawianych zarówno przez programy, aktualizacje systemowe jak i pozostałości po odwiedzanych stronach internetowych. Prowadzi to do fragmentacji plików na dysku twardym a to z kolei do dłuższego wyszukiwania plików potrzebnych programom i Windowsowi do pracy.
Następnym problemem jest zbyt duża ilość programów i usług systemowych uruchamiających się razem z Windowsem. Często samo usunięcie skype z autostartu (uruchamianie ręcznie z ikony na pulpicie) powoduje przyspieszenie systemu. Dodatkowo takie programy powodują wyświetlanie się różnorakich niepotrzebnych komunikatów (niektóre z nich mogą wprowadzać użytkowników w błąd). Należy zwrócić także uwagę na dodatki do przeglądarek internetowych - często są instalowane nieświadomie razem z innymi programami. Nawet nieuważna aktualizacja Javy czy FlashPlayera prowadzi do zainstalowania dodatkowych programów spowalniających pracę Windowsa.
Można zainstalować programy dedykowane przyspieszaniu Windowsa i usuwające niepotrzebne nieużywane pliki. Niestety nie wszystkie są bezpieczne. Niektóre potrafią usunąć bądź wyłączyć usługi systemowe potrzebne do działania innych programów bądź systemu operacyjnego samego w sobie. Również nie wszystkie opcje przyspieszające system dostępne w takich programach są bezpieczne.
Dysk twardy również często jest przyczyną wolnej pracy systemu operacyjnego. Nie dotyczy to tylko starych, wypracowanych i zużytych egzemplarzy. Często problemy sprawiają również niemal nowe modele zbudowane w starszej technologii HDD (dyski talerzowe). Bardzo dobrym pomysłem jest ich wymiana na dysk wykonany w technologii SSD. Świetnie przyspiesza on pracę laptopa czy komputera stacjonarnego, nawet bez wykonywania innych czynności. Windows może uruchomić się w kilkanaście sekund zamiast w kilka minut i to już łącznie z załadowaniem wszystkich programów z autostartu.