CZYSZCZENIE LAPTOPÓW

 

Systematyczne czyszczenie laptopów to jedna z najważniejszych czynności pomagających w przedłużeniu życia tego sprzętu komputerowego.

 

Zapobiega przegrzewaniu się jednostki powodującemu coraz głośniejszą pracę wentylatora, a z czasem prowadzącemu do wyłączania się laptopa a nawet jego uszkodzenia.

 

 

 

 


Układy chłodzenia laptopów składają się z:
- radiatorów umieszczanych na procesorze, karcie graficznej i w niektórych przypadkach na innych elementach płyty głównej
- rurek cieplnych (heatpipe) łączących radiatory z żeberkami - transportują one ciepło z nagrzewających się elementów płyty głównej laptopa do żeberek
- wentylatora (bądź wentylatorów) chłodzących żeberka układu chłodzenia.
Skonstruowane są tak, aby wentylator wciągał powietrze poprzez otwory znajdujące się na dole laptopa. Następnie powietrze kierowane jest przez nagrzane żeberka i odprowadzane na zewnątrz przez otwory znajdujące się na boku bądź z tyłu laptopa.

Razem z powietrzem do laptopa dostaje się kurz, sierść zwierząt i inne zanieczyszczenia. Osadzają się one między wentylatorem a żeberkami (tworząc niekiedy wręcz "filc") skutecznie utrudniając a z czasem wręcz uniemożliwiając skuteczny przepływ chłodzącego powietrza.
Prowadzi to do przegrzewania się procesora, karty graficznej oraz całej płyty głównej a także dysku twardego oraz kości pamięci. Z czasem laptop może pracować coraz wolniej, głośniej a także się samoczynnie wyłączać. Na dysku twardym mogą powstawać błędy logiczne a także może dojść do jego fizycznego uszkodzenia.

Zdarza się, że do czyszczenia laptopa wykorzystywane jest sprężone powietrze wdmuchiwane przez otwory wentylacyjne na dole bądź z boku laptopa. Nie zawsze jest to dobry pomysł - w niektórych przypadkach kłębki utworzone z kurzu i innych zanieczyszczeń mogą doprowadzić do całkowitego zablokowania łopatek wentylatora.

Skuteczne czyszczenie laptopa przeważnie wiąże się z jego rozłożeniem w celu dostania się do elementów układu chłodzenia. Należy nie tylko usunąć zanieczyszczenia ale również wymienić zużytą i niespełniającą swoich funkcji pastę termoprzewodzącą znajdującą się między procesorem a radiatorem. Nałożenie nowej pasty polepsza odprowadzanie ciepła do układu chłodzenia. W niektórych przypadkach konieczna może być również wymiana termopadów znajdujących się między innymi elementami płyty głównej a układem chłodzenia.

Warto powierzyć tę czynność specjalistom ze względu na coraz większy stopień skomplikowania budowy laptopów i coraz słabsze i mniej odporne na uszkodzenia elementy z których są zbudowane. Same podzespoły ulegają coraz większej minimalizacji a co za tym idzie są bardziej podatne na uszkodzenia.

 

 

naprawa komputerów Lublin, telefon alarmowy

Firmy, z którymi nawiązaliśmy współpracę

KOMP-ANIA Piotr Dalach Lublin

Opracowanie: Mobilny Serwis Komputerowy Lublin
Zabrania się kopiowania, używania i rozpowszechniania tekstu oraz zdjęć zawartych na stronie